top of page

UNUTULMAZ

POLONYA 2017

 

GÜN 1  İSTANBUL / VARŞOVA / KRAKOV

11.10’da Varşova’ya uçuş ve 12.40’da varış. Özel otobüsümüz ile Krakov’a transfer. Otelimize yerleşme.

700 yıl boyunca Lehistan İmparatorluğu’na başkentlik yapmış Krakov şehrinde, Wavel Sarayı Kalesi, kapalı çarşı ve şehir kapısı görülecek yerler arasında.

 

GÜN 2 KRAKOV

II. Cihan Harbi’nin en büyük toplama kamplarının bulunduğu Auschwitz-Birkenau bölgesinin gezilmesi. Öğleden sonra şahsi tercihleriniz için serbest zaman. Akşamüzeri dünyanın yegâne tuz madeni müzesi olan Wieliczka’ya gidiş. Saf tuz kristallerinden yapılmış dev avizelerin de görüleceği bu gezide, yerin 64. metresinden 135. metresine kadar inilen enteresan bir görsel şölen bizi bekliyor. 

 

GÜN 3 KRAKOV /  VARŞOVA

Kahvaltının ardından havalimanına transfer. 11.35’de Varşova’ya uçuş ve 12.35’de varış. Otelimize transfer. Varşova şehir turunda eski ve yeni şehrin tanınması, Bilim - Kültür ve Kraliyet Sarayları ile radyoaktiviteyi keşfedip, iki kez Nobel Ödülü alan Polonya asıllı kadın fizikçi Madam Curie’nin evinin görülmesi. 

 

GÜN 4 VARŞOVA

Avrupa’nın en büyük parklarından Lazienki Parkı’na gidiş ve buradaki ünlü besteci Chopin’in ve Osmanlı’ya Viyana kapılarında direnen Haçlı ordusu başkomutanı Jan Sobieski’nin anıtlarının görülmesi. Alışveriş için serbest zaman

GÜN 5 ISTANBUL Havalimanına transfer ve İstanbul'a dönüş.

EURO 2275

Fiyata ;

 

THY ile gidiş dönüş uçak bileti

Merkezi en iyi otellerden seçilmiş konaklama

Seyahat sigortası ve 

Kahvaltılar dahildir


-Polonya'nın resmi adı Rzeczpospolita Polska (Polonya Cumhuriyeti) 'dir.

-Polonya, New Mexico'dan biraz daha küçük bir alana yaklaşık 312.255 km2'lik bir alana sahiptir.

-Polonya 1999'da NATO'ya, 2004'te Avrupa Birliği'ne katılmıştır.

-Polonya bayrağı iki eşit alanda beyaz üste gelecek şekilde beyaz ve kırmızı şeritler içerir Renkler, kırmızı üzerine beyaz bir kartal olan Polonya ambleminden gelmektedir.Ayrıca  Polonya bayrağı, kırmızı (üstte) ve altta  beyaz olan Endonezya ve Monako bayraklarıyla benzerdir.

-Polonya ulusal marşı Dąbrowski's Mazurka "Jeszcze Polska nie zginęla" ("Polonya Henüz Yıkılmadı") olarak bilinen marş 1797'de Jozef Wybicki tarafından yazılmıştır. Marş, Polonyalı birliklerin Napolyon tarafında savaştığı İtalya'da yazılmıştır.

-Tarihte kaydedilen ilk Polonyalı yönetici 966'da Mieszko'ydı. 966'da Mieszko, Polonya adına  Hıristiyanlığı kabul etti. Ve Polonya'yı Latin kültürünün yörüngesindeki doğuya en yakın ülke haline getirdi.

-Polonya'nın Białowieża Primeval Ormanı, Avrupa'nın en ağır kara hayvanı olan 800.000 Avrupa ​​bizonuna ev sahipliği yapıyor.

-Polonya'daki 380.000 dönümlük (150.000 hektar) Białowieża İlkel Ormanı, Avrupa'nın en eski ormanıdır. ve Avrupa'nın en ağır kara hayvanları olan 800 bizona  ev sahipliği yapmaktadır.

-Moğolistan'ın 1240'tan 1241'e kadar Polonya'yı istila etmesi, Legnica savaşıyla sonuçlandı. Bu savaşta  Moğollar, parçalanmış Polonya'daki  güçler ittifakını ve II. Henry liderliğindeki çeşitli Hıristiyan askeri komutanlık üyelerini, Silesia Dükü'nü mağlup etti.

-Polonyalı Kral Kazimierz Jagiellończyk, "Avrupa'nın Babası" olarak anıldı. Dokuz çocuğunun birisi kardinal, dördü kral, bir tanesi aziz oldu. Ve üç kızı Batı Avrupa'daki en büyük hanedanların mirasçılarının anneleri olmak için evlendi.

-Son Polonyalı hükümdar Stanisław Poniatowski, 1798'de St. Petersburg, Rusya'da hapishanede öldü.

-11 Kasım 1918'de Polonya, Rusya'dan bağımsız bir cumhuriyet ilan etti. Polonyalılar Bağımsızlık Gününü 1937'den bu yana 11 Kasım'da ulusal bir tatil olarak kutladılar. Ancak, Polonya'da başa gelen  Komünist hükümet, Polonya halkının kutlamalarını 1939-1989 yılları arasında yasakladı. Bu hükümetin çöküşünden bu yana, Bağımsızlık Günü Polonya'nın en önemli milli bayramı haline geldi.

-1 Eylül 1939'da Alman Wehrmacht, savaş ilan etmeden Polonya'yı işgal etti ve böylece İkinci Dünya Savaşı başladı.

-1922'de Gabriel Narutowicz Polonya'nın ilk demokratik olarak seçilen cumhurbaşkanı oldu.

-Polonya, Nazilerle herhangi bir düzeyde resmen işbirliği yapmayan tek Avrupa ülkesiydi ve Nazi ordusuyla birlikte hiçbir Polonyalı birlik savaşmadı. Polonya resmi olarak Almanya'ya teslim olmamıştı ve II. Dünya Savaşı sırasında Polonya tarafından işgal edilen Polonya Direniş hareketi Avrupa'daki en büyük direniş hareketi idi.

 

-Gniezno, Polonya'nın ilk başkentiydi. Gniezno Katedrali, milattan sonra 1.000'den beri Polonyalı başpiskoposlara ev sahipliği yapıyordu. İlk Polonyalı şehit olan Aziz Adalbert, Gniezno Katedrali'ne defnedilmiştir.

-Albay Claus von Stauffenberg, 20 Temmuz 1944'te, başarısız olmasına rağmen cesurca davranıp Hitler'e Polonya'nın kuzey doğusundaki Kętrzyn yakınlarındaki Wolf's Lair'de suikast girişiminde bulundu. Wolf's Lair, Almanya doğu hattı boyunca Hitler'in ana karargahıydı.


KAYNAK: factretriever

IRFAN BIYIK VIP SEYAHAT DANIŞMANLIK

Address : OZAK HAYATTEPE SİTESİ NO 13 ISTANBUL / TURKEY

Direk Hat : +905323116144

irfanbiyik@mac.com

bottom of page